چهارشنبه , مارس 3 2021
خانه / استارت‌آپ / آیا بازاریابی محتوا راه‌حل غلبه بر هزینه‌های تبلیغات است؟

آیا بازاریابی محتوا راه‌حل غلبه بر هزینه‌های تبلیغات است؟

آیا کسب و کار شما سنتی است و نمی‌تواند به اندازه قبل، توجه مشتریان و مخاطبان را به خود جلب ‌کند؟ آیا به دلیل همین سنتی بودن، تنها به مشتریان محلی دسترسی دارید و در نتیجه شانس دیده شدن توسط جامعه بزرگتری از مشتریان را نداشته و فرصت رشد کسب و کارتان را از دست داده‌اید؟ برای غلبه بر این مشکلات، احتمالاً سعی کرده‌اید اطلاعیه‌ها و آگهی‌های تجاری در مناطق مختلفی از شهر توزیع کنید و یا حتی برای ساعاتی و یا روزهایی از هفته و ماه بیلبورد کرایه کنید، درست است؟ اگر بله، نتیجه چطور بوده است؟ آیا به اندازه‌ای که هزینه کرده‌اید برای شما بازده داشته است؟ آیا امروزه مردم واقعاً توجهی به این روش‌های سنتی جذب مخاطب می‌کنند؟ صادقانه خدمت‌تان عرض کنم، آن‌ها گاهی حتی حاضر به گرفتن آگهی تبلیغاتی شما -وقتی در ماشین‌شان پشت چراغ راهنمایی منتظرند- هم نیستند. به تیزرها و بیلبوردها هم آن‌چنان توجهی نمی‌کنند. چراکه اساساً این روزها توجه مردم بیشتر به فضای جدید مجازی معطوف است.

امروزه، احتمالاً متوجه کسب و کارهای آنلاین جدیدی ‌شده‌اید که از بستر اینترنت و اَپ‌های موبایل برای جلب مشتری بیشتر و فروش بیشتر استفاده می‌کنند. سفارش غذا از اسنپ‌فود (+)؟ عالیه، دیگر نیاز نیست حضوری غذا سفارش دهید. گرفتن تاکسی از اسنپ (+)، چه از این بهتر. ارزانتر، بهتر، و سریعتر از تاکسی‌ها و تاکسی تلفنی‌ها. خرید کالا از دیجی‌کالا (+)، دیگر حرفش را نزنید. نیازی نیست حتی برای خرید از منزل هم خارج شوید. تصور خرید چیزی با تخفیفی نود درصدی؟ وای خدای من، یعنی شدنی است؟ بله، تخفیفان (+) آن‌را در اختیار شما قرار می‌دهد. دسترسی به محتوا و دوره‌های آموزشی از هر نقطه‌ای از ایران؟ چراکه نه، سری به فرادرس (+) بزنید. آنجا آموزش‌های زیادی با کیفیت‌های عالی و قیمت‌هایی بسیار مناسب می‌توانید تهیه کنید. با تهیه بلیط هواپیما چه می‌کنید؟ من که واقعاً از مراجعه به آژانس‌های هواپیمایی برای خرید بلیط هواپیما خسته شده بودم. یک صندلی روبروی اپراتور برای شما در نظر گرفته‌اند که باید مدت‌ها منتظر بنشیند تا بلکه جواب درخواستت را بدهند. اگر از خارج از کشور بخواهی بلیطی برای داخل تهیه کنی که بهتر است از خیر آن بگذری. اما حالا با علی‌بابا (+) این یکی هم شدنی است. من یکی که چند بار امتحانش کرده‌ام و از آن راضی هستم.

این قصه تمامی ندارد. حالا حالاها باید درباره این راه‌حل‌ها حرف بزنیم. صبر کنید، این که چیزی نیست. از هر راه‌حلی هم ممکن است چندتایی برای شما موجود باشد. در واقع جا برای همه هست. مثلاً با وجود اسنپ، تپسی (+) هم به شما تاکسی می دهد. بامیلو (+) هم در کنار دیجی‌کالاست، نت‌برگ (+) هم در کنار تخفیفان و بسیاری نمونه‌های موازی دیگر. اصلاً خوبی این کسب و کارهای اینترنتی و نوپا همین است که انحصار در بازار را از بین برده‌اند و مشتریان به‌راحتی می‌توانند انتخاب کنند. گویا عبارت “حق با مشتری است” که سالها آن‌را شنیده‌ایم دارد رنگ واقعیت به خود می‌گیرد. هیجان‌انگیز است، اینطور نیست؟ مشتریان‌ این کسب و کارها خیلی بیشتر از مشتریان کسب و کارهای سنتی است. هر روزه هم در حال توسعه کسب و کارشان به شهری جدید در کشور هستند. معرکه است.

آیا شما هم به فکر استفاده از روش‌هایی مشابه در کسب و کارتانید؟ خیلی خوب است، درود به شما. بابت بینش روشن‌تان به شما تبریک می‌گویم. در واقع مجهز شدن به فروش اینترنتی بسیاری از موانع فروش در کسب وکارهای سنتی را برای شما برطرف کرده و درهای جدیدی را به روی کسب و کارتان می‌گشاید. اما فکر می‌کنید اینکار آسان است؟ آیا دیده شدن و جلب توجه در فضای پر هیاهوی آنلاین آسان است؟ شاید همه مثل شما می‌اندیشند، فکر رقابت با انبوهی از افراد حاضر در فضای آنلاین را کرده‌اید؟ اگر با همه این‌ها باز هم در فروش و دیده شدن در میان رقبایتان به مشکل برخوردید چه؟ آیا برای حل این مشکل و ارتقاء فروشتان، دوباره به سراغ تبلیغات می‌روید؟ اگرچه روش‌های سنتی تبلیغات با هزینه زیاد ممکن است جواب دهند، اما آیا از پس هزینه‌های آن بر می‌آئید؟ به راستی که تبلیغات بسیار پر هزینه است. آیا آنقدرها موثر هم هست؟ فضای کسب و کارهای جدید راه‌حل های بازاریابی جدیدی هم می‌طلبند. آیا روش جایگزینی برای تبلیغات که کم هزینه‌تر و حتی موثرتر هم باشند می‌شناسید؟

اگر فقط یک نسل قبل‌تر به دنیا آمده بودید و به شما گفته می‌شد روشی به نام “بازاریابی محتوا” وجود دارد که با آن می‌توانید کسب و کاری چندمیلیاردی بدون پرداخت حتی تومانی برای تبلیغات راه انداخته و همزمان به هزاران انسان هم کمک کنید، آیا باور می‌کردید؟ بی‌شک کسی که این‌را به شما می‌گفت دیوانه خطاب می‌کردید. اما خوشبختانه امروزه این واقعیت دارد. شکی نیست “بازاریابی محتوا” ابزاری بسیار قدرتمند برای این کار است که بزرگان زیادی آن‌را آزموده‌اند و کسب و کارهای بزرگ و موفقی با آن خلق کرده‌اند. به این ترتیب، قدرتمندترین و باارزشترین روش تبلیغات، بسیار موثرتر از قبل، در نوک انگشتان شما آزادانه آن هم  به‌طور رایگان در اختیارتان است، فقط باید راه استفاده از آن را بلد باشید.

نیل پاتل (+)، یکی از بزرگان استفاده از محتوا، کسی است که او هم نتوانست از پس هزینه تبلیغاتش بر‌آید. او به دنبال یافتن راه حلی برای این مشکل، استفاده از بازاریابی محتوا را آغاز کرد. اکنون به عنوان یک خالق محتوا، هشت سال است که فعالانه در حال تولید محتوا برای کسب و کارهایش است و از این استراتژی برای ساخت چهار کسب و کار چندمیلیون دلاری‌اش بهره می‌گیرد. هیجان انگیزاست، اینطور نیست؟ دَن نوریس کارآفرین سریالی مشهور و نویسنده کتاب ماشین محتوا (+) هم یکی دیگر از آنهاست. او هم از محتوا برای خلق چندین کسب و کار موفقش استفاده کرده است. او از این نظر عالی است، چون دریافته است برای دیده شدن در بین رقبایش، باید در بازاریابی محتوا فراتر از بقیه باشد. دَن معتقد است تنها ایجاد محتوا و کمیت آن به تنهایی مهم نیست. او معتقد است، نه تنها محتوا باید عالی باشد بلکه باید به مراتب بهتر از محتوای تولیدی رقیبان باشد تا به معنای واقعی دیده شود. به قول خودش، “مثل نیل پاتل به این نتیجه رسیدم که یک محتوای جذاب از صد محتوای غیر قابل توجه باارزشتر است”.

دَن در کتابش ماشین محتوا (+) بازاریابی محتوا را اینگونه تعریف می‌کند: “بازاریابی محتوا عبارت است از انتشار چیزی جالب که باعث جلب توجه و اعتمادسازی در مورد یک کسب و کار می‌شود“. او تأیید می‌کند: “اگرچه تولید محتوا هم‌اکنون بسیار ساده‌تر از همیشه است، اما به هرحال رقابت هم بیشتر شده است”. به اعتقاد او، باید با مشتریان بالقوه‌تان به گفتگو بنشینید و ببینید آنها چه می‌خواهند. او می‌گوید نوشتن محتوا یک مکالمۀ دوطرفه است، نه فقط یک سخنرانی صِرف که تنها خودتان باشید و طوری وانمود کنید که انگار با مردم همراهید. او آنقدر به محتوا و نقشش در بازاریابی محتوا ایمان دارد که می‌گوید “نگاهی به سه-چهار تا از بهترین رقبایتان بیندازید و ببینید که با چه سطحی از کیفیت، محتوا منتشر می‌کنند. حاضرم شرط ببندم که کیفیت محتوای آنها عالی نیست. اگر اینطور باشد، فرصت بی‌نظیری در انتظار شماست”. دَن در کتابش ماشین محتوا، راه ساختن ماشینی برای تولید محتوایی کارآمد و پیشی گرفتن در کسب و کار را به شما می آموزد.

شکی نیست که بازاریابی محتوا ابزاری قدرتمند است، اما انجام آن آسان نیست. پیامها، دستورالعملهای ویژه، و منابع مرتبطی که دَن در کتاب ماشین محتوا آورده است به شما کمک می‌کنند تا در بازاریابی محتوا موفق شوید. او با بیان تجربیات عملی‌اش در ساختن کسب و کارهایی موفق و تجربیات دیگر کارآفرینان مشابه خود، این کار را برای شما ساده‌تر کرده است. به جای طی کردن همه مسیری که او برای موفق شدن رفته است، تجربیاتش را در کتاب در اختیار شما قرار داده است تا در کوتاهترین زمان ممکن به کمک جادوی بازاریابی محتوا موفقیت در ساختن کسب و کاری میلیاردی را تجربه کنید.

کتاب ماشین محتوا به شما کمک خواهد کرد چند دستاورد داشته باشید: نخست اینکه، به‌طور کامل می‌آموزید بازاریابی محتوا چیست و چگونه یک راهبرد کارآمدِ بازاریابی محتوا ساخته می‌شود. ممکن است به این نتیجه برسید که این موضوع به درد شما نمی‌خورد، یا از آن سرسری رد شوید، یا با هیجان فریاد بزنید. به هر حال، قبل از هر تصمیمی ابتدا باید آن را بفهمید؛ دوم، یک چهارچوب سادۀ سه-مرحله ای برای یک بازاریابی موفق فرا می‌گیرید. این به شما کمک می‌کند به جای اینکه صرفاً “هر روز بنویسید” بر روی موضوعات درستی تمرکز کنید؛ سوم و مهمتر از همۀ اینها، با فراهم آوردن یک سری چهارچوبها و موارد قابل دانلود (+)، کار را برایتان ساده‌تر میکند تا با اعمال سریع آنها در کسب و کارتان، مطمئن شوید راهبرد بازاریابی محتوای شما مؤثر است.

دَن در مقدمه کتابش می‌گوید: “می‌خواهم این کتاب عملگرایانه‌ترین کتاب جهان در بازاریابی محتوا باشد. می‌خواهم مثالهای ویژه‌ای از کارآفرینانی را که سبب شده‌اند بازاریابی محتوا مؤثر واقع شود به شما نشان دهم، و ابزاری در اختیارتان قرار دهم تا شما هم بتوانید این کار را برای خودتان انجام دهید. به‌طور خلاصه -فارغ از تجربیات کنونی شما دربارۀ محتوای آنلاین- هدف من این است که این کتاب را تمام کرده و در موقعیتی قرار گیرید که کسب و کاری با رشد بالا، بدون پرداخت حتی تومانی برای تبلیغات، راه‌اندازی کنید”.

دَن که خود استاد دست به‌کار شدن است از همه ما می‌خواهد شروع کنیم.

در کتاب ماشین محتوا، اثر دن نوریس و ترجمه شده در نورندبوک میتوانید با چگونگی استفاده از بازاریابی محتوا در پیش برد کسب و کارتان آشنا شوید.

همچنین ببینید

استیو جابز و استیو وازنیاک

مشکل اینه در ایران همه می‌خوان استیو جابز باشن

مشکل اینه همه در ایران می‌خوان استیو جابز باشن. هیچکس حاضر نیست استیو وازنیاک باشه. …

8 نظر

  1. مطلب خوبی بود.ممنون از سایت خوبتان

  2. با سلام مطالب ارشمندی بود ولی متاسفانه کتاب رو نمیتونم تهیه کنم در سایت هم کتاب رو نداشتند من همدان هستم ونیاز مبرم به تولید محتوا برای کارم دارم لطفا راهنمائی بفرمائید

  3. با سلام از سایت خوبتون استفاده کردیم

  4. تو این زمینه بهترین هستین
    لذت بردم
    سایتتون هم خیلی زیباست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *